Vesmír

To neuvěřitelné místo nad námi! Tam, kde v noci svítí hvězdy, lítají planety, komety, satelity a možná i nějaké mimozemské bytosti! Kdo ví? Vesmír je stále plný tajemství. Je totiž tááák veliký, že se neví, jak veliký ve skutečnosti je. Žádné lidské oko totiž nedohlédne na jeho konec. A to ani tím nejvýkonnějším dalekohledem!

Odhaduje se, že Vesmír je starý přibližně 14 miliard let. Je to takový vousatý stařeček. Teorie praví, že vznikl při velkém třesku.

búúúm báááác

Ale co bylo před tím? A proč k tomu velkému třesku došlo? To je pro všechny záhada!
Na počátku byla údajně veškerá hmota soustředěná v jednom nekonečně hustém bodě, a od velkého třesku se rozpíná.

A co je to hmota?
Hmota je vše co vidíme kolem sebe. Vše se skládá z malinkatých částic – něco jako miniaturní stavební kostičky, kterým říkáme atomy. A tyto atomy se spojují dohromady a tvoří různé věci. Na Zemi se vyskytují čtyři skupenství hmoty – pevné, plynné, kapalné a plazma. I když se plazma na Zemi vyskytuje jen zřídka, ve vesmíru je to nejběžnější forma hmoty. Přibližně 99 % hmoty ve vesmíru je v plazmatickém stavu.

Plazma

Plazma je jako speciální žhavý plyn, který je tak rozpálený, že svítí a hýbe se. Ve vesmíru se s plazmou setkáme v podobě slunečního větru, v magnetosférách planet a komet, v nitru i atmosféře hvězd, v plynných mlhovinách apod. Samo Slunce a ostatní hvězdy jsou velké plazmatické koule. 

Ale co je to vesmírná hmota? 

Vesmírnou hmotu si můžeme rozdělit na viditelnou hmotu a temnou hmotu.
Viditelná hmota jsou třeba hvězdy a planety, které vidíme na obloze.
Temná hmota, ta je trochu tajemná. Představ si, že máš sklenici plnou neviditelných bonbónů. Víš, že tam jsou, protože sklenice je těžká, ale nemůžete je vidět! Podobně je to s temnou hmotou. Vědci vědí, že ve vesmíru existuje, protože ovlivňuje pohyb hvězd a galaxií, ale nikdo ji ještě nikdy neviděl! Je to jako by byl vesmír plný neviditelného želé!

Hvězdy

Hvězdy vypadají jako maličké lampičky na noční obloze. Ale ve skutečnosti jsou to ale obrovské koule žhavého ohně, mnohem větší než naše Země! Dokonce naše Slunce je hvězda. Díky slunci máme na naší planetě Zemi teplo a světlo.

Hvězdy se rodí z obřích mračen plynu a prachu. Je to, jako když máte spoustu nadýchaných vatových kuliček, které se spojí a vytvoří velkou kouli. Každá hvězda se tedy rodí jako malá hvězdička a postupně roste a zvětšuje se. Čím je hvězda starší, tím jasněji září! Hvězdy mají také různé barvy, některé jsou bílé, jiné žluté, červené nebo modré. Čím je hvězda teplejší, tím více září do modra. A čím je chladnější, tím více se barví do červena! Kdo by to byl řekl?

Občas se můžete setkat s pojmem Červený trpaslík. To jsou ty nejmenší a nejstarší, chladné, hvězdy. Takové vesmírné “babičky" a “dědečkové”. 

Nebo s pojmem Bílý trpasllík - to jsou také takoví hvězdní důchodci vesmíru, kteří kdysi velmi jasně zářili. Když ale taková hvězda spotřebuje veškerou svou „hvězdnou energii,“ odhodí svůj vnější obal a zůstane jen její horké jádro, což je právě bílý trpaslík. Tento zbytek je velmi malý a extrémně horký, ale už nemá zdroj energie, takže pomalu chladne a časem vyhasne.

Hvězdy žijí, narozdíl od lidí, opravdu dlouho! Mohou zářit miliony nebo dokonce miliardy let. Jednoho dne se však i ta nejstarší hvězda unaví a "zemře". To ale neznamená, že zmizí. Spíš se promění třeba v krásnou barevnou mlhovinu nebo v obrovskou výbušnou supernovu!

Příště, až se zase budeš dívat na hvězdičky na noční obloze, vzpomeň si, že každá z nich má svůj vlastní dlouhý a zajímavý příběh! Stejně jako lidé. 

Galaxie

Galaxie jsou taková velkoměsta ve vesmíru, které obývá miliony nebo dokonce miliardy hvězd. Stejně jako má město spoustu obyvatel, má galaxie spoustu hvězd. Galaxie se neustále pohybují a točí dokola, něco jako rotující větrník na obloze.

Galaxie mohou mít různé tvary. Některé vypadají jako velké kulaté koule se spoustou hvězd uprostřed, další zase jako spirály s nataženými rameny, takový velký rotující vír hvězd, a některé mají tvar spíše jako nepravidelné kuličky. Představ si, že třeseš sněhovou koulí a všechny třpytky uvnitř víří. V galaxiích hvězdy víří podobným způsobem! 

Galaxie, ve které žijeme my, se nazývá Mléčná dráha. Je to naše vlastní hvězdné město a také má miliardy hvězd, včetně našeho Slunce. Když se podíváte na noční oblohu, můžete někdy vidět oblačný pás hvězd. To je Mléčná dráha! Stejně jako naše město má sousední města, naše galaxie Mléčná dráha má také sousední galaxie. Nejbližší sousední galaxie se nazývá Andromeda, známá také jako M31. Je to velká spirální galaxie, podobně jako Mléčná dráha, a nachází se od nás přibližně 2,5 milionu světelných let. To znamená, že kdybychom se na Andromedu dívali dalekohledem, viděli bychom ji, jak vypadala před 2,5 miliony let, protože světlo z ní k nám cestovalo celou tu dobu!

Kromě Andromedy je blízko Mléčné dráhy také několik menších galaxií, které se nazývají trpasličí galaxie. Ty úplně nejbližší jsou Velký Magellanův oblak a Malý Magellanův oblak, které jsou vzdálené jen asi 160 000 až 200 000 světelných let.

PS: MOŽNÁ JEDNOU NAJDEME CESTU I DO GALAXIE FIDELUMENARIA, KTEROU OBÝVAJÍ KOUZELNÉ BYTŮSTKY ZE TMY!

Mlhoviny

Mlhoviny jsou jako velké mraky v našem vesmírném nebi. Ale nejsou to mraky, které známe ze Země. Jsou to obrovské oblaka prachu a plynu, které svítí krásnými barvami. Mlhoviny vznikají, když ve vesmíru dojde k velkému výbuchu, třeba když hvězda exploduje. Tehdy se do vesmíru rozletí spousta horké páry a plynu, která pak vytvoří ty nádherné barevné obláčky.

Mohou být zelené, modré, červené, fialové nebo dokonce i růžové! To závisí na tom, z jakých plynů a prachových částic se skládají.

Mlhoviny můžeme najít roztroušené po celém vesmíru. Některé z nich jsou blízko u nás, třeba v naší galaxii Mléčné dráhy. Jiné jsou zase miliony a miliony světelných let daleko, v úplně jiných částech vesmíru! 

Uvnitř mlhovin se dějí úžasné věci! Prachy a plyny v nich se spojují a vytvářejí nové, menší hvězdy. Takže mlhoviny jsou jako továrny, kde se rodí nové hvězdy! Mlhoviny jsou pro vědce velmi důležité, protože v nich můžou zkoumat, jak se vlastně hvězdy rodí a vyvíjejí. A někdy v nich dokonce objeví i úplně nové, dosud neznámé druhy hvězd. 

Planety

Planety jsou velké kulaté světy, které cestují kolem Slunce. Naše Země je planeta, a má sedm sesterských planet - Merkur, Venuši, Mars, Jupiter, Saturn, Uran a Neptun. Každá je jiná a speciální svým způsobem! Všechny planety, které obíhají kolem Slunce tvoří sluneční soustavu. 

Ve vesmíru je jistě ale mnoho dalších planet. Jen jsme je zatím neobjevili. Na některých planetách možná žijí i divní tvorové, kterým říkáme mimozemšťané. Chtěli byste nějakého potkat? 

Měsíce 

Měsíce jsou jako věrní kamarádi planet. Naše Země má jeden Měsíc, který každou noc hlídá naše sny. Některé planety mají ale měsíců víc - třeba Jupiter jich má přes 60! Představte si tolik měsíců na obloze! 

Ačkoliv se náš měsíc jeví jako zářivý, nesvítí sám od sebe! Pouze odráží sluneční paprsky. Jeho povrch je šedý a skalnatý.

Měsíc má velký vliv na přílivy a odlivy v oceánech na Zemi! Tento vliv je způsoben gravitační silou, kterou na nás Měsíc působí. Měsíc přitahuje vodu na Zemi, a to způsobuje, že hladina oceánů se zvedá v místech, kde je Měsíc nejblíže. Toto zvednutí vody nazýváme příliv. Když je na jedné straně Země příliv (tedy na straně, která je směrem k Měsíci), na opačné straně Země (kde je Měsíc dál) vzniká odliv. 

Tento cyklus se opakuje přibližně každých 12 hodin a 25 minut.

Asteroidy

Asteroidy jsou vesmírné kameny, které se toulají vesmírem. Jsou jako malí rošťáci, kteří se prohánějí mezi planetami. Některé jsou velké jako dům, jiné jako celé město! Většina asteroidů se nachází mezi dráhami planet Mars a Jupiter, v pásu, který se jmenuje Asteroidový pás. Tam jich létá spousta, ale některé asteroidy létají i jinde v naší sluneční soustavě.

Asteroidy jsou zbytky, které vznikly na začátku, když se naše sluneční soustava teprve tvořila. Nejsou to žádné nové vesmírné objekty, jen takové malé pozůstatky z doby, kdy se planety a Slunce formovaly. Občas nějaký větší asteroid přiletí blízko k Zemi, ale neboj se, většinou proletí daleko od nás a nic se nestane.

Meteory

Když asteroid vstoupí do atmosféry Země, začne se díky tření o vzduch velmi rychle zahřívat a třeba i zářit. Ten třpytivý svítící objekt, který pak vidíme na obloze, se nazývá meteor. 

Většina meteoritů shoří úplně, než dopadne na zem. Ale někdy se stane, že nějaký větší kus přežije a dopadne na povrch Země. Tomu se říká meteorit. Když takový meteor uvidíš, můžeš si něco přát!

Komety

Komety jsou jako vesmírní cestovatelé s dlouhým svítícím ocasem. Vypadají jako létající sněhuláci s šálou, která za nimi vlaje. Jejich ocas je tvořený ledem a prachem. Když se kometa přiblíží ke Slunci, led na ní začne tát a vytvořit se kolem ní velký jasný obal a dlouhý třepetavý ocas. Tento ocas se táhne za kometou a může být dokonce delší než Země!

Komety putují po velmi dlouhých a protáhlých drahách kolem Slunce. Jednou za určitou dobu se přiblíží k Zemi a my je můžeme vidět na noční obloze. Někdy jsou komety tak jasné, že je můžeme vidět i za dne!

Lidé dříve mysleli, že komety jsou něco zlého nebo nebezpečného. Dnes už ale víme, že jsou to jen kusy ledu a kamení, které se vznášejí ve vesmíru. Může to být dokonce krásná podívaná, když kometa prolétne blízko Země!

Černé díry

Černá díra je jako obrovský vesmírný vysavač. Je tak silná, že do sebe vtahuje všechno, co se k ní přiblíží - dokonce i světlo! Tvoří je obrovské hvězdy, které se zhroutí na malý, ale velmi těžký bod. Ale nebojte se, žádná černá díra není blízko naší Země. 

Halóó, je tam někdo?